Wilson A900 12" Youth First Base Mitt: WTA09RB20BM12
Age:
7-15
Extra Stiff
Feel:
Game Ready
Soft
End of photos carousel links
Discontinued
Skip to end of details carousel links
Features
  • Free Shipping!
  • 12.00 Inch Length
  • Recommended Exclusively For Use At First Base
  • Very Little Break-In Needed; Nearly Game-Ready
  • Designed To Fit Pre-Teen & Teen Players (Might Fit Some Adults)
  • Single Post, Double Bar Web
  • Full Leather Shell Construction
  • Colorway: Brown | Black
  • Conventional Open Back
  • Double Palm Construction For Maximum Pocket Stability
Description
Glove Benefits
This Wilson A900 12" First Base Mitt (WTA09RB20BM12) features a 12.00-inch pattern, a single post web, and a more durable leather shell. Built for all players, this A900 is the perfect first baseman's glove for the game of baseball. It will utilize a lower heel profile to allow the glove to open and close much easier, which is perfect for a player still learning the game.
Warranty
Reviews
Average Ratings Based on 1 Customer Review
5.0 Stars:Overall Rating
Existing Reviews
or
5 Stars: Overall Rating
Good Glove BDC Parent
Pros: It's very sturdy!
Cons: None that I have experienced.
Was this review helpful?
Questions and Answers
Have a question about the Wilson A900 12" Youth First Base Mitt: WTA09RB20BM12? Ask our team of experts and they will respond within 24 hours.
Is there any difference in this model and the Wilson A900 12" First Base Mitt: WTA09RB18BM12? Color looks to be the only difference. SE
The only difference in the Wilson A900 12" First Base Mitt: WTA09RB20BM12 and the Wilson A900 12" First Base Mitt: WTA09RB18BM12 would be the colorway. Both are 12.00 inch options with a single post web.
Cameron
Would this glove fit for an 11 year old? Roy
Kyle
Is this glove made for a Size 12 adult hand? Judy Hill
The Wilson A900 12" First Base Mitt: WTA09RB20BM12 is a 12'' glove. It would be considered an intermediate level glove and would probably be a bit tight for an adult hand.
Tori
My son is turning 10 soon. I’m looking for a first baseman’s mitt that will last a few years until he grows out of the glove. Was also looking at the Rawlings 12” R9 mitt. Any significant differences between those two mitts? Eric K
The Wilson A900 12" First Base Mitt: WTA09RB20BM12 and the Rawlings R9 Series 12" Youth First Base Mitt: R9YPTFM16B are very similar in quality. The biggest difference is that the R9 is built to be slightly tapered and will fit a little snugger.
Lauren
My son is 8 years old but is 4’10” and 95 lbs. Would this glove be the right size? JG
For an 8 year old seeking a 1B mitt, we would recommend an 11.50 inch mitt. The Wilson A900 12" Youth First Base Mitt: WTA09RB20BM12 may work, even though it is bigger, based on the player's current size.
Cameron
Are you ever going to have this in left handed? Phillip holton
We will get more of the Wilson A900 12" Youth First Base Mitt: WTA09RB20BM12 in stock for a LHT but we do not have an ETA.
Show all 6 Questions and Answers about the Wilson A900 12" Youth First Base Mitt: WTA09RB20BM12
About the Brand
Glove Properties