Shoeless Jane 13" Fastpitch Softball First Base Mitt: 1300FPFB
Age:
13+
Extra Stiff
Feel:
Game Ready
Soft
End of photos carousel links
Select an Option
Error: Please select an option before continuing.
Product Option
Select an Option:
Product Options
  • Not Available On Used Gloves
  • OR
Skip to end of popular carousel links
Most Popular Items
End of popular carousel links
*This item is ineligible for promotions due to manufacturer pricing restrictions.
Quantity Limit of 1 Per Household
Shoeless Jane 13" Fastpitch Softball First Base Mitt: 1300FPFB Quantity
UPS Shipping
Ships Today with Free Shipping Order within 58 minutes
Skip to end of details carousel links
Features
  • Free Shipping!
  • 13 Inch Length
  • Recomended Exclusively For Use At First Base
  • Should Feature A Fairly Easy Break-In
  • Designed With A Snugger Fit For A Female Hand
  • H-Web
  • Colorway: Brown
  • Index Finger Pad On Shell Backing For Protection & Comfort
  • Velcro Wrist Strap For Easy Adjustments
  • Partially Open Back
  • Game Worn Look and Feel
  • Individually Hand Cut and Sewn
  • XRD Extreme Impact Protection Technology In The Palm Absorbs Impact Energy & Reduces Sting
Description
Warranty
Reviews
Average Ratings Based on 4 Customer Reviews
4.25 Stars:Overall Rating
Existing Reviews
or
5 Stars: Overall Rating
No Brainer! Scott Moore Parent
Was this review helpful?
3 Stars: Overall Rating
Catchers mit Kim Coach
Pros: Softer leather
Cons: Pockets could be a little deeper and leather fades when sweaty or wet!!
Was this review helpful?
5 Stars: Overall Rating
Work of art according to daughter's teammate Danny Gray Parent
Pros: Super soft leather. Came 80% broken in with the break-in treatment. The 13" is a good fit for my 14U daughter even though her hands aren't big. Everything about it is well crafted.
Cons: None at all.
4 Stars: Overall Rating
bwforrester
Pros: Quick break in. Soft leather and good looks.
Questions and Answers
Have a question about the Shoeless Jane 13" Fastpitch Softball First Base Mitt: 1300FPFB? Ask our team of experts and they will respond within 24 hours.
Concerned about the size. My daughter is 10 but plays in a 12u travel team. She is 5'1". Not sure to go with the 12.50" or the 13.00". Kevin
Cameron
What glove is best for short stop? dee
Cameron
This Shoeless Jane 13" Fastpitch Softball First Base Mitt (1300FPFB) is going to be a first base mitt, so you can only use this glove at first base. The other option with a lot of reviews, the Shoeless Joe Shoeless Jane Fastpitch Series (1300FPBW) is a normal fielders mitt. So the two gloves are going to be pretty different, what she would want is depending on what position she would play.
Carter
Would this glove be a good slow pitch First Base Mitt for men's Slowpitch? bierdoe
The Shoeless Jane 13" Fastpitch Softball First Base Mitt: 1300FPFB is meant for a female fastpitch player. I would recommend the Shoeless Joe Professional Series: 1300FBTT First Base Mitt for a men's slowpitch player.
Dan
This Shoeless Jane model is designed to fit a woman's hand with a tighter wrist opening and finger stalls, and 13" is a fairly large size for a 1B mitt.
Kyle J.
Kyle
How much does the 1300FPFB weigh in grams? Grant
The Shoeless Jane 13" Fastpitch Softball First Base Mitt: 1300FPFB weighs 765 grams.
Daveron
My daughter is 13, 5’5" and around 105 pounds. She’s a terrific first baseman. She’s been using her fielding glove but ready for a first base glove. What size would you recommend for her in a first base glove? Is this brand one you’d recommend? Chris Ingram
For a 13 year old player, we would recommend a 12.25-12.50 inch model. The Shoeless Jane 13" Fastpitch Softball First Base Mitt: 1300FPFB may be a little large for someone of her age. Most players find this mitt easier to break in compared to other models due to the leather being hand rubbed with oil to soften the leather. A better size to consider would be the Shoeless Joe Shoeless Jane Fastpitch Series: 1250FPFB First Base Mitt.
My daughter plays first base for a competitive 18U team. Wondering if we should go with a 13.5" first base mit? Steve Whitehead
Yes! Most first base mitts are anywhere from 12'' to 13.5'' for her age group and competitive team.
Logan
Show all 9 Questions and Answers about the Shoeless Jane 13" Fastpitch Softball First Base Mitt: 1300FPFB
About the Brand
Glove Properties